diabolo1 2012.09.25. 16:33

Kezdetek

Első bejegyzésem a blog kezedtén kívül egyúttal a diabolo gyökereig is vissza fog vezetni. Nem lesz túl nagy kitérő, de mindenképpen érdemes pár szót megemlíteni ezen egyre nagyobb népszerűségű zsonglőrkellék eredetéről. A diabolo egy hatalmasra nőtt offstring yoyo-nak kinéző zsonglőreszköz, "Hogy mikor találták fel a diabolót, nem lehet teljes biztonsággal megmondani.

A történészek azonban egyetértenek abban, hogy Kínában, abban az országban ahol legelőszor megjelent kb. 4000 éve játszanak vele. Annak idején több elnevezése is volt. A Han dinasztia korában (i.e. 206 körül) pl. KOVEN-GEN volt a neve, aminek a jelentése: " A bambusz nyílásait sípoltatni." Kínában ma is bambuszból készül a diaboló, s az oldalain nyílások találhatók. A pörgettyű sípol, amíg forgatják.

Az angolok és a franciák misszionárius útjaikról, és politikai expedícióikról vitték ezt a különös tárgyat Kínából haza. Egy ismeretlen tudóstól származik a "Diabolo" elnevezés. Eredetileg DIABOLLO volt. A szó görög eredetű, jelentése: "átdobni", dia=át bollo=dobni, hajítani.

Franciaországban kezdettől fogva igen kedvelt volt ez a játék, annyira, hogy a PAUMES-játéknak (a tenisz őse) komoly konkurenciát jelentett. 1810 után Diabolo-klubok nyíltak Párizsban, s Franciaország-szerte rendeztek versenyeket. Az elit körében sikk volt diabolózni. III. Napóleon udvarában masszív fából készült diabolókat használtak.

1906-ban a francia Gustave Phillippant két fém félgömbből készített diabolót, amit régi kerekek gumijával vont be. Így keletkezett a diaboló ma ismert formája, s megindult a diaboló sikerhadjárata Franciaország után Angliában is, ahol szintén sok szerelmese lett. A sok értekezés, s a számtalan képeslap, melyeket a diabolónak szenteltek arról árulkodnak, hogy a XX. század elejére elterjedt, ugyan az I. világháború alatt "szeretettsége" alábbhagyott, s egy idő után csak a Varieté-színházakban találkozunk vele. Csak a 80-as években tér vissza , hála az új gyártási eljárásoknak, és anyagoknak, melyek a gyártásban nagyobb precizitást tesznek lehetové." (Forrás)

"A diabolóban nincs mozgóalkatrész: a színes gumiharangok, a kúpok, és középen a tengely egy csavarral jól össze vannak húzva. A diaboló játék közben gyorsan forog, így a pörgettyűhatás miatt nem billen le a kötélről. A tengely a zsinegen csúszik, súrlódik, ezért időnként hajtani kell - illetve a trükkök egy része gyorsítja a diabolót. Ezért előnyős, ha acélból van a tengely, mert az acél tükörfényesre kopik, így a diaboló kevésbé fékeződik. A sebesség megtartásához másik fontos tényező a méret és a súly. [...] Diabolózsinórnak elég sok minden megfelel. Legfőbb kritérium a kötéllel szemben, hogy kis átmérőjű legyen (<2mm). A gyári diabolókötél és az 1mm-es lavinazsinór merevebb, míg a reluxazsinór és a 2mm-es hegymászózsinór rugalmasabb. Ez utóbbit mi nem is használjuk. Előnyös a körszövött kivitel, mert a külső szőtt 'harisnya' miatt könnyen csúszik a zsineg önmagán."

Forrás: wikipedia

És most lássuk, hogy mit is lehet vele művelni:

Szeretnél magadnak egy saját diabolo-t? Könnyedén szert tehetsz egyre a Reflexshop webáruházából. 

A bejegyzés trackback címe:

https://diabolok.blog.hu/api/trackback/id/tr594802092

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása